Amla za lase predstavlja naravno rešitev proti sivenju in izpadanju las ter proti vnetim spremembam na koži in lasišču. V nadaljevanju tokratnega članka smo za vas pripravili še več informacij o tej zdravilni rastlini, ki je primerna za uporabo na laseh in koži. V kolikor želite izvedeti več o tem, vas prijazno vabimo, da nadaljujete z branjem.
Amla oz. Indijska kosmulja
Najprej naj omenimo, da nekateri pravijo amli tudi Indijska kosmulja. Gre namreč za ajurvedsko zdravilno rastlino, ki v naravi izgleda kot drevo visoko od 8 do 18 metrov. Izredno zdravilni so njeni plodovi, ki so na videz podobni kosmulji (ta pa raste tudi pri nas). Najnovejše znanstvene raziskave kažejo, da imajo amlini plodovi celo antivirusno in še antimikrobno delovanje. Ravno zaradi tega jo ajurvedska medicina uporablja že tisočletja kot izredno močan antioksidant, saj je bogata z naslednjimi sestavinami: vitaminom C (cca 445mg/100g) in tanini (45%), poleg tega pa vsebuje še flavonoide, lipide in druga esencialna olja. Ali veste, da jo Indijke tradicionalno uporabljajo za odpravljanje problemov z lasiščem in nečisto kožo?
Prav zaradi tega pa so jo uvozili tudi v Slovenijo, saj ima tako pozitivne učinke. Plodove amle oberejo in jih posušijo ter zmeljejo. Nastali droben prah trikrat presejejo, da dobijo tako imenovano »body art« kvaliteto pudra. Slednji se lahko uporablja za napitek, obrazne maske, za zdravljenje lasišča in tudi las.
Zaradi svojih antioksidativnih lastnosti poživlja delovanje imunskega sistema, lasnih mešičkov in spodbuja optimalno delovanje kože. Lasje postanejo bolj prožni, močni in ne izpadejo. Znano je tudi to, da tiste ženske, ki amla za lase uporabljajo redno, se osivelim lasem povrne naravni pigment. Obenem pa lasje postanejo bleščeči, svilnati, mehki, lasišče pa čisto in zdravo. Ker ima amla za lase veliko taninov, se zato zelo dobro meša z naravnimi barvili za lase. Odlični sta kana in tudi indigo.
Amla za bravanje las
Sedaj pa vam bomo predstavili, kako je mogoče pripraviti amla za lase barvanje.
Pomembno je, da jo vedno pripravljate v kombinaciji z ostalimi rastlinami, in sicer 24 ur pred barvanjem. V posodo morate stresti ustrezno količino praha in ostale rastline ter ustrezno količino tekočine. Ta ne sme imeti več kot stopinj Celzija. Najboljše je, da jo z leseno žlico mešate tako dolgo, dokler ne dobite zmesi gostote jogurta. Potem morate posodo nepredušno zapreti s pokrovom ali prozorno folijo za živila ter jo za 24 ur pustiti na sobni temperaturi. Pred barvanjem (zmes vedno nanašajte na suhe umite lase) vam svetujemo, da zmes še enkrat dobro premešate, da bo postala čim bolj gladka.
Ustrežna zaščita med barvanjem
Nato si morate roke ustrezno zaščitit z lateks rokavicami, okrog ramen pa si ogrnite zaščitno ogrinjalo. Zmes je potrebno na lasišče nanašati s silikonsko spatulo. Začeti morate na prednjem delu in se pomikati po prečah, ki so v razmiku 1 centimeter. Sledi še nanašanje na zadnjem delu – torej od temena proti vratu. Pri daljših dolžinah las je zmes potrebno nanašati s prsti.
Ko pa končate z nanosom, predel kože ob lasišču zaščitite s približno 5 cm širokim trakom (lahko je narejen iz papirnatih brisačk). Da se zmes ne bi zasušila na lasišču, glavo ovijte še s prozorno folijo za živila. V primeru, ko si barvate lase, pustite zmes na lasišču delovati 4 ure, ko pa delate obloge za lase, bo dovolj le 1 ura. Po 4 (oziroma 1 uri v primeru obloge) urah morate odstraniti folijo in lase izpirati toliko časa, da iz njih preneha teči barva. V zadnjem koraku na lasišče nanesete šampon, ga dobro vtrete, zatem pa lase splaknete in posušite. Končna barva las se razvije v približno 48 urah po umivanju.
Naročite svojo amlo za lase tudi vi. Kliknite zgoraj in že boste v spletni trgovini Etnobotanika.
Preberite tudi: