Počitniško delo za mladoletne

Počitniško delo za mladoletne je odlična odskočna deska za vse tiste, ki se želijo srečati s prvo zaposlitvijo za kratek čas. Gre za najstniške delavce, ki morajo biti stari najmanj 15. let. Sicer pa je po programu usposabljanja na delovnem mestu oz. programu pridobivanja delovne izkušnje mogoče zaposliti tudi otroke v starosti od 14 do 15 let. Delodajalec mora s potrebnimi in ustreznimi ukrepi, ki jih sprejme na podlagi ocene tveganja na delovnem mestu, zavarovati zdravje in varnost mladoletnih oseb oziroma delavcev.

pocitnisko delo

Pogoji za začetek počitniškega dela

Počitniško delo za mladoletne se torej lahko začne, ko so ukrepi še sprejeti. Mladoletne osebe zatorej ne smejo opravljati počitniškega dela, ki presega njihove fizične in psihične zmožnosti; pri katerem so izpostavljeni škodljivim izdelkom (npr. nevarnim kemikalijam ali morebitnemu sevanju); pri katerem je veliko tveganje za nesreče, ki ga mladi ne bi prepoznali oziroma se mu ne bi znali izogniti; ki predstavlja tveganje za zdravje zaradi izjemnega mraza, pretirane vročine, hrupa ali vibracij; ki vključuje nevarne postopke (eksplozije, strupene snovi, elektriko visoke napetosti itd.).

V nekaterih državah EU dovoljujejo zaposlovanje mladoletnih, če je delo obvezni del njihovega poklicnega izobraževanja. Kljub temu mora delodajalec ustrezno poskrbeti, da jih pri delu nadzoruje kompetentna oseba in skrbi za njihovo varnost ter zdravje. Pred počitniškim delom je te osebe potrebno obvestiti še o možnih tveganjih na njihovem delovnem mestu. Tudi o vseh uvedenih ukrepih v povezavi z njihovo varnostjo in zdravjem. Če so mlajši od 15 let, pa morajo biti obveščeni tudi zakoniti zastopniki.

delo v EU državah

Če pogoji za počitniško delo niso zadovoljivi

V primeru, da ocena tveganja pokaže, da delovno mesto lahko škoduje zdravju, fizičnemu ali duševnemu zdravju oziroma razvoju mladih delavcev, je mladoletnim potrebno ponuditi ustrezen brezplačen zdravniški pregled, preden začnejo delati. Pri zaposlovanju mladoletnih delavcev je slednjim potrebno zagotoviti najmanj 30 minutni odmor, če delo opravljajo več kot 4,5 ure. Otroci, mlajši od 15 let pa ne smejo delati v nočnem času od 20. do 6. ure. Zaposleni mladoletniki, stari od 15 do 18 let, ki niso več vključeni v obvezno redno šolanje po nacionalnih predpisih, pa lahko delajo največ 8 ur na dan in 40 ur na teden.

Mladoletni delavci ne smejo delati v nočnem času od 22. ure do 6. ure oziroma od 23. ure do 7. ure.  To pa vseeno ne velja za čisto vse države. V nekaterih državah EU namreč veljajo odstopanja od teh časovnih omejitev v posebnih okoliščinah, ki so povezane z naravo dela.

pravila v delu

Če bi želel o tej tematiki izvedeti še več informacij, pa hitro klikni na zgornji odebeljeni napis. Že v naslednjem trenutku boš lahko brskal med številnimi deli, ki jih lahko opravljajo tudi mladoletni. Počitniško delo za mladoletne je odlična priložnost za pridobivanje znanja in izkušenj!

Preberite tudi:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *