Kljub naraščajočim cenam električne energije ostaja toplotna črpalka za ogrevanje ena najboljših rešitev za ogrevanje. Pogosto se uporabljajo v novogradnjah, saj so energetsko učinkovite, obenem pa predstavljajo idealno izbiro pri prenovah, kjer nadomeščajo stare ogrevalne sisteme. Poleg velikega prihranka pri stroških ogrevanja omogočajo tudi visok nivo udobja. Ogrevanje prostorov in priprava tople sanitarne vode sta popolnoma avtomatizirana, kar pomeni, da uporabnik nima nobenega dodatnega dela s sistemom.
Kateri sistem toplotne črpalke izbrati?
Na trgu obstaja več vrst toplotnih črpalk, pri čemer je najpogostejša toplotna črpalka za ogrevanje tipa zrak-voda, ki ponuja optimalno razmerje med ceno in zmogljivostjo. Na voljo so tudi sistemi voda-voda in zemlja-voda, ki so energetsko še bolj učinkoviti, vendar zahtevajo večje začetne naložbe in specifične geološke pogoje. Izbira ustreznega sistema je odvisna od velikosti in izolacije objekta ter podnebnih razmer. Če se odločate za nakup, je priporočljivo pridobiti več ponudb in izbrati model, ki najbolj ustreza vašim potrebam.
Cene toplotnih črpalk
Cena toplotne črpalke je odvisna od moči naprave, energetske učinkovitosti in proizvajalca. Nakup toplotne črpalke predstavlja le del končnega stroška, saj na končno ceno vplivata tudi montaža in zagon sistema. Cena toplotne črpalke zrak-voda z močjo osem kilovatov je okoli sedem tisoč evrov, strošek potrošnega materiala znaša petsto evrov, montaža in zagon pa staneta tisoč petsto evrov, kar pomeni, da je skupni strošek osem tisoč petsto evrov. Cena toplotne črpalke z močjo dvanajst kilovatov je okoli devet tisoč petsto evrov, cena potrošnega materiala petsto evrov, montaža in zagon pa staneta tisoč petsto evrov, zato je skupni strošek enajst tisoč evrov. Točna cena je odvisna od vrste objekta, morebitnih dodatnih del in potrebnih prilagoditev obstoječega ogrevalnega sistema.
Kako deluje toplotna črpalka za ogrevanje?
Toplotna črpalka za ogrevanje deluje na podoben način kot hladilnik, le da toploto prenašajo v obratni smeri. Medtem ko hladilnik odvaja toploto iz notranjosti v okolico, toplotna črpalka za ogrevanje zajema toploto iz zraka, vode ali zemlje in jo prenese v sistem za ogrevanje objekta. Proces poteka v več fazah. V prvi fazi hladilno sredstvo v črpalki zajema toploto iz zunanjega okolja, v drugi fazi se to sredstvo stisne, kar poveča njegovo temperaturo. V tretji fazi se toplota prenese v ogrevalni sistem objekta, nato pa sledi še četrta faza, v kateri hladilno sredstvo odda toploto, se utekočini in cikel se ponovi. Sistem zagotavlja energetsko učinkovito ogrevanje, saj iz enega dela električne energije proizvede več delov toplote.
Subvencije in prihranki pri toplotnih črpalkah
Državne subvencije omogočajo nižji začetni strošek nakupa in montaže toplotne črpalke. V letu 2025 so na voljo različne možnosti sofinanciranja, ki lahko pokrijejo del investicije. Eko sklad nudi nepovratne subvencije za gospodinjstva, na voljo pa je tudi možnost kredita z ugodno obrestno mero za financiranje energetsko učinkovitih rešitev. V nekaterih občinah so na voljo dodatne lokalne subvencije, ki omogočajo še dodatno finančno podporo. Toplotne črpalke prinašajo tudi dolgoročne prihranke pri stroških ogrevanja, saj lahko porabo energije v primerjavi z oljem ali plinom zmanjšajo za do šestdeset odstotkov.
Učinkovitost toplotnih črpalk
Toplotne črpalke so izjemno energetsko učinkovite, saj za svoje delovanje porabijo bistveno manj energije kot tradicionalni ogrevalni sistemi. Namestitev je preprosta in stroškovno ugodna, saj ne potrebujejo dimnika ali posebne kotlovnice, kar pri novogradnjah dodatno zmanjša stroške. Pri prenovah obstoječih stavb lahko staro kotlovnico preuredimo v dodaten prostor, kar omogoča boljšo izrabo bivalne površine.
Ena največjih prednosti toplotnih črpalk so nizki obratovalni stroški. Uporabniki lahko v primerjavi s tradicionalnimi ogrevalnimi sistemi prihranijo do sedemdeset odstotkov, kar pomeni, da se začetna investicija povrne že v nekaj letih. Delovanje toplotne črpalke je popolnoma avtomatizirano, kar zagotavlja visoko raven udobja, minimalne stroške vzdrževanja ter prihranek časa in denarja.
Pomemben kazalnik učinkovitosti toplotne črpalke je grelno število COP (Coefficient of Performance), ki prikazuje razmerje med proizvedeno toploto in porabljeno električno energijo. Višje kot je to razmerje, bolj učinkovita je toplotna črpalka. Na primer, če ima naprava COP 3, pomeni, da iz enega kilovata električne energije proizvede tri kilovate toplote.
Ogrevanje s toplotno črpalko postane še bolj smiselno, če jo kombiniramo s sončno elektrarno, ki omogoča uporabo lastne električne energije. Ob nenehnem dvigovanju cen elektrike je takšna kombinacija skupaj s hranilnikom električne energije dolgoročno izjemno donosna investicija.
Vrste toplotnih črpalk
Toplotne črpalke se razlikujejo glede na vir toplote, ki jo izkoriščajo. Najpogostejše vrste so toplotne črpalke zrak-voda, voda-voda in zemlja-voda. Vsak od teh sistemov ima svoje prednosti in slabosti, zato je treba pri izbiri upoštevati geografske in podnebne razmere, razpoložljive vire toplote, finančne zmožnosti in energetsko učinkovitost stavbe.
Toplotne črpalke zrak-voda delujejo na principu prestrezanja toplote iz zunanjega zraka in prenosa toplote na vodo, ki se uporablja za ogrevanje prostorov in sanitarne vode. Ta sistem je najbolj priljubljen za vgradnjo v stanovanjske hiše, saj omogoča enostavno montažo, prilagodljivost in cenovno dostopnost. Slabost tega sistema je manjša učinkovitost pri izjemno nizkih temperaturah, saj se pri temperaturah pod minus dvajset stopinj Celzija njegova zmogljivost zmanjša.
Toplotne črpalke voda-voda pridobivajo toploto iz podtalnice, ki ima skozi vse leto stabilno temperaturo. Ta sistem je izredno učinkovit tudi v zelo hladnih razmerah in zagotavlja dolgotrajno zanesljivo delovanje z nizko porabo energije. V Sloveniji se za ta namen najpogosteje uporablja podtalnica, kar pomeni, da je za namestitev treba izvesti vrtino. Sistem omogoča visoko učinkovitost, vendar je za njegovo namestitev potrebno pridobiti ustrezna dovoljenja za koriščenje vodnih virov, kar lahko poveča začetno investicijo.
Toplotne črpalke zemlja-voda za ogrevanje izkoriščajo geotermalno energijo zemlje. Ta sistem je zelo učinkovit, saj temperatura tal ostaja stabilna skozi vse leto, kar omogoča konstantno zmogljivost toplotne črpalke. Obstajata dva načina izvedbe tega sistema. Pri horizontalnem zemeljskem kolektorju se cevi položijo vodoravno v globino približno enega metra, zato je potrebna večja površina zemljišča. Pri geotermalni sondi pa se cevi namestijo v globoko vrtino, ki lahko sega tudi do sto metrov globoko.
Zaradi stabilne temperature zemlje in manjše porabe električne energije je ta sistem izjemno učinkovit. Vendar je začetna investicija nekoliko višja, saj je za izvedbo potrebna zahtevnejša gradbena dela, prav tako pa je treba pridobiti določena dovoljenja.
Nizkotemperaturne in visokotemperaturne toplotne črpalke
Toplotne črpalke se razlikujejo tudi glede na temperaturo ogrevalne vode, ki jo proizvedejo. Na voljo sta dve glavni vrsti, in sicer nizkotemperaturne in visokotemperaturne toplotne črpalke. Nizkotemperaturne toplotne črpalke segrevajo vodo na približno petintrideset stopinj Celzija in so idealne za energetsko učinkovite stavbe, kjer se uporablja talno ogrevanje. Ta sistem omogoča izjemno visoko učinkovitost in nizke stroške obratovanja.
Visokotemperaturne toplotne črpalke lahko segrejejo vodo do petinšestdeset stopinj Celzija, zato so primerne za starejše stavbe, ki imajo obstoječe radiatorje. Ta sistem je odlična rešitev za objekte, kjer je potrebna višja temperatura ogrevalne vode, saj omogoča preprosto zamenjavo starega ogrevalnega sistema brez večjih posegov v infrastrukturo objekta.
Toplotne črpalke predstavljajo eno najboljših rešitev za energetsko učinkovito in okolju prijazno ogrevanje. S pravilno izbiro sistema in morebitno kombinacijo s sončno elektrarno lahko dosežete izjemne prihranke pri stroških ogrevanja ter povečate energetsko neodvisnost svojega doma.