Študentsko delo in malica predstavlja aktualno tematiko za vse dijake in študente. Če imaš ta status tudi ti, potem ti sporočamo, da nadaljuješ današnji članek z naslovom študentsko delo in malica. Zagotovo boš izvedel nekaj novega!
Najprej naj omenimo, da povrnitev stroškov za prehrano (in prevoz) na delo za študente ni zakonsko določena. Zaradi tega zaposleni na študentskem servisu poudarjajo in obenem predlagajo, da se o tem dogovori študent s podjetjem že pred začetkom opravljanja dela. Praksa kaže, da imajo večja podjetja organizirano prehrano znotraj organizacije, povrnitev stroškov za prevoz na delo pa ostaja stvar dogovora. Kot zanimivost na tem mestu naj omenimo, da lahko podjetje študentu ali dijaku povrne stroške prevoza tako, da mu jih upošteva pri urni postavki. To pomeni, da mora za ta znesek plačati vse prispevke in koncesijske dajatve od študentskega dela – se pravi tako, kot za ure, ki jih je študent/dijak opravil za tekoče delo.
Pravica do odmora, ki traja 30 minut
Dobro je vedeti, da ima med dnevnim delom študent, ki dela polni delovni čas (8 ur), pravico do odmora, ki traja 30 minut. Študent, ki opravlja krajši delovni čas v skladu s 65. ali 67. členom tega zakona, vendar najmanj 4 ure na dan, pa ima pravico do odmora med dnevnim delovnim časom v sorazmerju s časom, preživetim na delu. Naj še omenimo, da se dolžina odmora v primeru neenakomerne razporeditve ali začasne prerazporeditve delovnega časa določi sorazmerno z dolžino dnevnega delovnega časa. Odmor se lahko določi šele po eni uri dela in najkasneje eno uro pred koncem delovnega časa. Čas odmora med dnevnim delom se všteva v delovni čas in je vedno plačan.
Za še več informacij o tej tematiki, pa klikni na zgornji odebeljeni zapis – študentsko delo in malica. Na spletni strani študentskega servisa namreč čaka veliko novosti in informacij, ki jih moraš prebrati tudi ti!