Sterilizacija psičke je kirurški poseg, pri katerem veterinar psički odstrani jajčnike (v nekaterih rodilih tudi ostala rodila – maternico). Sterilizacija psičke se opravi z namenom, da se prepreči gonitveni ciklus, brejost in določena obolenja reproduktivnih organov in mlečne žleze. Za sterilizacijo se odločajo tudi pri nekaterih sistemskih boleznih, kot so diabetes, mellitus, bolezni vagine idr. Najbolj primeren čas za sterilizacija psičke je nekoliko odvisen od velikosti oziroma posamezne pasme.
Načeloma je priporočljivo opraviti operacijo pri mladi živali. S tem je mogoče doseči visoko zaščito (približno 99%) pred pojavom raka mlečne žleze, operativni poseg je hitrejši in manj invaziven, saj se z redkimi izjemami odstrani zgolj jajčnike. Pri malih pasmah (pri katerih teža odrasle živali ne presega 10 kg) je primerna starost od 6 mesecev dalje. Srednje velike psičke (z odraslo težo med 10 in 20kg) običajno sterilizirajo med 6 in 8 mesecem. Velike in zelo velike pasme (odrasla teža preko 20 kg) pa z nastopom telesne zrelosti (10-18 mesecev). Prezgodnja sterilizacija zaradi določenih vplivov na rast in razvoj se odsvetuje.
Kaj morate vedeti pred sterilizacijo psičke
Pred sterilizacijo mora lastnik zares temeljito premisliti ali želi, da psica ima mladiče ali ne, saj poti nazaj po operaciji ni več. Zdravstvene osnove za to, da mora psička imeti vsaj eno leglo ni, saj tudi brejost in kotitev prinašata potencialne zaplete in skrbi. Morebitno leglo ne odpravi problema navidezne brejosti, ki se pojavlja pri nekaterih psicah po gonitvi in ne ščiti psice pred pojavom raka mlečne žleze. Težave lahko predstavlja tudi skrb za vzgojo mladičev in posledično še iskanje primernih novih lastnikov. Najverjetneje vam je znano, da so zavetišča za zapuščene živali že več let prepolna zavrženih mladičev, za katere lastnik psičke ne uspe najti ustreznega lastnika.
V izogib temu se odločite raje za sterilizacija psičke. Obiščite veterinarsko ambulanto Zamba, kjer vam bodo posredovali še več informacij.