Kava proti driski: kava kot sprožilec prebavnih procesov

Če ste opazili, da vaša jutranja skodelica kave skoraj vedno sproži prebavne procese, niste edini. Obstaja več razlogov, zakaj se to dogaja, od vpliva kave na hormone v črevesju in aktivnosti debelega črevesa do časa dneva, ko jo popijete. Kava povzroči, da morajo mnogi ljudje na stranišče, in to tudi v primeru brez kofeinske kave.

Čeprav kava nima enakega učinka na vsakega posameznika, raziskave kažejo, da kava pri vsaj eni tretjini ljudi spodbuja potrebo po iztrebljanju, pri tem pa ima večji vpliv na ženske kot na moške. Ta učinek je lahko zelo hiter. Raziskave kažejo, da lahko pitje kave poveča mišične krče v debelem črevesu v samo štirih minutah, kar sproži potrebo po obisku stranišča. Na splošno kava proti driski ni priporočljiva za tiste, ki trpijo za kronično drisko ali imajo občutljiv želodec. 

Kofeinska kava ima precej močnejši vpliv na aktivnost mišic v debelem črevesu v primerjavi z brez kofeinsko kavo. Ena starejša študija je pokazala, da je pitje kave s kofeinom povzročilo 23 % močnejši učinek na krčenje črevesja kot brez kofeinska kava. Poleg vpliva na mišično aktivnost v debelem črevesu pa kava vpliva tudi na nekaj drugih načinov.

Kava vpliva na črevesne hormone

Kava spodbuja povečano proizvodnjo nekaterih hormonov, kot sta gastrin in holecistokinin), ki sta vključena v odgovor, imenovan gastrokolični refleks. Ta refleks povzroči krčenje črevesja in premikanje iztrebkov proti danki, da se izločijo. To pomeni, da kava lahko spodbuja gibanje v črevesju, kar povečuje potrebo po iztrebljanju. Čeprav je jasno, da kava vpliva na določene črevesne hormone, pa so potrebne dodatne raziskave, da bi v celoti razumeli, kako sestavine v kavi vplivajo na prebavni proces.

Jutranja kava

Starejše raziskave kažejo, da ima kava najmočnejši učinek na črevesje ravno zjutraj. To je lahko posledica tega, da je proces praznjenja želodca med spanjem počasnejši kot ko smo budni. Poleg tega so krči v debelem črevesju med spanjem zmanjšani. Ko se zbudite in začnete biti aktivni, začne delovati tudi vaše črevesje. Pitje kave zjutraj še dodatno spodbuja prebavni sistem, kar lahko okrepi potrebo po iztrebljanju.

Kava proti driski: kofein spodbuja iztrebljanje

Čeprav kofein ni edini razlog, da po kavi obiščete stranišče, je vsekakor dejavnik. Ena skodelico kave (približno 240 ml) običajno vsebuje med 80 in 100 miligrami kofeina. Kofein v kavi spodbuja delovanje mišic v debelem črevesu in povečuje pritisk v anusu, kar povečuje potrebo po iztrebljanju. Vendar pa raziskave kažejo, da kofein ni edina sestavina v kavi, ki spodbuja delovanje črevesja in povzroči potrebo po obisku stranišča. Pitje brez kofeinske kave prav tako povečuje aktivnost mišic v črevesju, kar pomeni, da druge sestavine v kavi prispevajo k njenim učinkom na prebavni sistem.

Kava proti driski

Dodajate mlečne izdelke?

Dodajanje kravjega mleka ali smetane kavi lahko vpliva na vaše prebavne navade. Mlečni izdelki sami po sebi lahko povzročijo napihnjenost, drisko, napenjanje, slabost in bolečine v trebuhu pri ljudeh, ki so intolerantni na laktozo, vrsto sladkorja, ki ga vsebuje mleko. Simptomi intolerance na laktozo ponavadi postanejo hujši s starostjo, mnogi pa jih opazijo šele v starejših letih. Tudi drugi dodatki kavi lahko spodbujajo prebavne procese. Popularni nadomestki sladkorja lahko povzročijo prebavne težave, kot so driska, napihnjenost in napenjanje, še posebej, če jih uživamo v večjih količinah. Če ste občutljivi na učinke kave, ki stimulirajo črevesje, ni preproste rešitve za ustavitev tega učinka. Ker hrana prav tako spodbuja delovanje črevesja, verjetno pitje kave ob obroku ne bo imelo velikega vpliva, če sploh. Kljub temu lahko odprava nekaterih dodatkov kavi pomaga zmanjšati potrebo po iztrebljanju pri nekaterih ljudeh.

Na primer, če ste občutljivi na mlečne izdelke, lahko poskusite odstraniti mlečne dodatke, kot so mleko in smetana, ter jih zamenjate z rastlinskimi nadomestki, da preverite, ali to naredi razliko. Prav tako, če uporabljate nenutritivne sladila, ki lahko povzročijo prebavne težave, kot je driska, morda poskusite drugo sladilo na primer stevio. Ta sladila niso povezana s prebavnimi stranskimi učinki. Poleg tega lahko eksperimentirate s količino zaužite kave in jo zmanjšate, da ugotovite, koliko kave ne povzroči nuje po obisku stranišča. 

Prednosti pitja kave

Ponavadi je varno piti približno štiri skodelice kave, kar vsebuje približno 400 miligramov kofeina, na dan. Pitje večje količine pa lahko predstavlja tveganje za prekomerno uživanje kofeina, kar lahko povzroči občutek tesnobe, nemira ali slabosti. Pitje kave ima lahko tudi nekaj koristi. Kofein vsebuje antioksidante in protivnetne spojine, ki lahko pomagajo zaščititi pred boleznimi, kot sta Alzheimerjeva bolezen, srčne bolezni in bolezni jeter.

Uživanje kofeina v običajnih količinah je verjetno varno. Stranski učinki prekomernega uživanja kofeina se lahko pojavijo pri zmernem uživanju. Količina kofeina, ki povzroči nezaželene učinke, se razlikuje, saj je občutljivost na kofein pri različnih ljudeh različna. Nekateri ljudje so bolj občutljivi na učinke kofeina kot drugi. Prekomerno uživanje kave lahko vpliva tudi na zdravje srca in na potek nosečnosti. Raziskava iz leta 2019 je pokazala, da imajo nekateri ljudje specifično različico gena CYP1A2, ki jim pomaga hitreje presnavljati kofein. Ljudje s tem genom lahko zaužijejo več kofeina, ne da bi to škodilo, vendar to ne pomeni, da lahko pijejo več kave kot tisti, ki tega gena nimajo.

Srčne bolezni so glavni vzrok smrti po svetu. Raziskava iz leta 2019 je pokazala, da pitje več kot šestih skodelic kave na dan povečuje tveganje za srčne bolezni za do 22%. Večje količine kave lahko povzročijo visok krvni tlak, ki je dejavnik tveganja za srčne bolezni. Kofein lahko prečka posteljico in negativno vpliva na razvoj ploda med nosečnostjo. Ker je stimulans, povečuje srčni utrip in presnovo, kar lahko vpliva na plod. Raziskave so pokazale, da lahko pitje preveč kave med nosečnostjo poveča tveganje za prenizko težo ob rojstvu in spontani splav

Obstaja več razlogov, zakaj kava povzroči potrebo po iztrebljanju. Sestavine v kavi, kot sta kofein in učinek kave na določene hormone, pa tudi dodatki, kot so smetana in sladila, lahko igrajo vlogo pri tem učinku. Če imate težave z nujo po iztrebljanju po pitju kave, lahko eksperimentirate s tem, kaj dodate kavi, koliko jo pijete in kdaj jo pijete, da preverite, ali to vpliva na vašo potrebo po obisku stranišča.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *