Kastracija psa je kirurški poseg, pri katerem štirinožnemu kosmatincu odstranijo spolne žleze (testite ali moda). Z odstranitvijo spolnih žlez prekinejo izločanje moškega spolnega hormona – testosterona, posledično pa se prekine spolno vedenje. Obstajajo številni zdravstveni razlogi, ki spodbujajo kastracijo psa. Omeniti moramo, da imajo nekastrirani psi pogosto težave s prostato. Spremembe na prostati so vidne pri približno 80 % psov pri starosti 6 let. Poleg težav s prostato, se pri nekastriranih psih srečujejo tudi s perinealnimi hernijami, perinealnimi tumorji ter rakom na modih. Poudariti moramo, da kastracija psa prepreči vedenjske težave, ki so povezane s spolnim obnašanjem (npr. naskakovanje, markiranje, agresivno vedenje, potepanje in neješčnost v času gonitve psic). Zmanjša se tudi morebitna agresivnost do lastnika. Dejstvo je, da so psi po kastraciji neplodni, zato s tem preprečijo še nezaželene paritve in potomce.
Kdaj kastrirati psa?
Izvajanje kastracije psa je odvisno od njegove starosti, teže in tudi pasme. V grobem velja, da pse manjših pasem (do 20 kg odrasle teže) lahko kastrirajo pred dopolnjenim 1 letom starosti, pri psih večjih pasem (odrasla teža 20 kg ali več) pa je zaželeno s kastracijo počakati do dopolnjenega prvega ali celo drugega leta starosti. Veterinarji prezgodnjo kastracijo odsvetujejo, saj le-ta lahko vpliva na prezgodnji razvoj. Za določitev primerne starosti za poseg pa svetujejo, da se posvetujete s svojim veterinarjem – ta vam bo na podlagi pasme in morebitnih težav najboljše svetoval, kdaj je pravi čas za poseg. Naj še poudarimo, da za kastracija psa nikoli ni prepozno – pse namreč lahko kastrirate tudi v višji starosti. Takrat se za posege običajno odločajo iz zdravstvenih razlogov (npr. težave s prostato). Zavedati pa se morate, da kastracija pri odraslih psih ne bo v celoti odpravila nagona.
Če tudi vi želite naročiti vašega psa na omenjeni poseg, vam svetujemo, da se odločite za obisk v veterinarski ambulanti Zamba. Za poseg se lahko pri njih naročite preko telefonske številke ali e-poštnega naslova. Takrat vam bomo tudi predali napotke o pripravi ljubljenčka na poseg (pes mora biti za poseg tešč!). Pred posegom bo veterinar opravil klinični pregled ter se z vami pogovoril o postopku kastracije. V kolikor se pri kliničnem pregledu ugotovijo posamezne patologije, ki bi lahko povzročile zaplet pri posegu ali okrevanju, poseg prestavijo na poznejši datum in po potrebi žival zdravijo.
Potrebujete svetovanje 1-1?
Za še več informacij o tej tematiki, pa vam svetujemo, da kliknete na zgornji odebeljeni napis. Že v naslednjem trenutku se boste znašli na spletni strani omenjene veterine, kjer vas čakajo tudi aktualni članki o različnih tematikah (skrb za hišne ljubljenčke, nasveti, nega, zdravljenje idr.). Prav tako vas čaka tudi cenik storitev, ki jih opravljajo. Ne odlašajte in se posvetujte z izbranim veterinarjem že danes!