Baterijski hranilnik je ključen za energetsko samooskrbo

Z uvedbo novega modela samooskrbe, po zaključku sistema NET meteringa, postaja baterijski hranilnik ključen del energetske samooskrbe. V preteklosti je bila vloga shranjevanja energije prevzeta s strani omrežja, danes pa je baterijski hranilnik postal nujen element za stabilizacijo sistema, saj omogoča nemoteno delovanje tudi ob nihanjih v omrežju. S tem baterijski hranilnik omogoča boljšo izrabo obnovljivih virov energije in zmanjšuje odvisnost od tradicionalnih virov energije. 

Baterijski hranilnik

Zakaj izbrati baterijski hranilnik?

Namestitev baterije v sistem sončne elektrarne vam omogoča višjo stopnjo energetske neodvisnosti. Baterijski hranilnik poveča vašo samozadostnost, saj omogoča, da energijo iz sončne elektrarne porabite, ko jo potrebujete, in ne samo, ko je na voljo. Shranjena energija vam omogoča, da optimizirate porabo in zmanjšate odvisnost od omrežja, kar vodi do manjših stroškov za energijo. Prav tako pripomore k večji trajnosti in zmanjšanju vašega ogljičnega odtisa, saj omogoča bolj racionalno izrabo električne energije.

Glavne prednosti baterij za shranjevanje energije

Ena največjih prednosti baterij je možnost shranjevanja presežne energije, ki jo sončna elektrarna proizvede čez dan, da jo porabite kasneje, ko je elektrarna ne more proizvesti. To je posebej koristno v obdobjih slabših vremenskih razmer, ponoči ali v času, ko je cena elektrike najvišja. Baterije zagotavljajo stabilnost oskrbe z energijo tudi na območjih, kjer je električno omrežje lahko nestabilno, in so odlična izbira za tiste, ki imajo omejen dostop do električnega omrežja ali omejeno moč pri priključitvi sončne elektrarne.

Ko pridobite soglasje za priključitev sončne elektrarne z omejeno močjo, to pomeni, da lahko v omrežje oddajate manj električne energije, kot jo prevzamete iz omrežja. Posledično se zmanjša vaš delež samooskrbe, kar pomeni višje stroške za energijo. V takšnih primerih je kombinacija sončne elektrarne in hranilnika energije smiselna, saj omogoča, da shranite presežno energijo, ki jo sončna elektrarna proizvede čez dan, in jo uporabite, ko sončna elektrarna ne deluje (ponoči ali ob slabem vremenu). To vam omogoča, da obvladate količino energije, ki jo oddajate in prevzemate iz omrežja, kar vodi do nižjih stroškov.

Prednosti sončne elektrarne s hranilnikom energije

Sončna elektrarna s hranilnikom energije ponuja številne prednosti, med katerimi sta ključni izboljšana energetska učinkovitost in razbremenitev elektro omrežja. Hranilnik omogoča optimalno izrabo sončne energije, saj omogoča, da porabite presežno energijo, ki jo elektrarna proizvede čez dan, ko jo potrebujete, in zmanjšate potrebo po energiji iz omrežja. To prispeva k večji samooskrbi in stabilnosti omrežja.

Dodatne prednosti sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom

Poleg energetske učinkovitosti sončna elektrarna s hranilnikom ponuja številne druge koristi. S shranjeno energijo povečate izkoristek sončne elektrarne, saj energijo porabite tudi v času, ko sončna elektrarna ne proizvaja. Hranilnik je dolgoročna naložba, ki se povrne v približno 11 letih, ob upoštevanju subvencij. Hranilnik energije zahteva minimalno vzdrževanje, saj nima gibljivih delov. Poleg tega prispeva k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in zmanjšanju ogljičnega odtisa, kar je ključnega pomena za trajnostno prihodnost.

Kako deluje baterijski hranilnik za sončne elektrarne?

Sončna elektrarna s pomočjo fotonapetostnih modulov proizvaja električno energijo, ki se takoj porabi v gospodinjstvu. Vse, kar ostane neporabljeno, se imenuje višek energije, ki ga sončna elektrarna običajno pošlje v elektro omrežje. Ko pa imate hranilnik za energijo, ta višek shrani za kasnejšo uporabo. To omogoča večjo samooskrbo, saj lahko energijo porabite, ko jo potrebujete, ne da bi jo morali jemati iz omrežja. Kapaciteta baterije določa količino energije, ki jo lahko shrani, večja kapaciteta pomeni večjo količino shranjene energije. Modularne baterije omogočajo prilagoditev sistema vašim potrebam po energiji.

Baterijski hranilnik Termo shop

Režimi delovanja baterij

Baterijski hranilniki omogočajo različne režime delovanja, ki omogočajo prilagoditev delovanja naprave glede na vaše energetske navade. Na voljo imate možnost optimizacije porabe lastne sončne energije, prihranka shranjene energije za obdobja višjih tarif, ali prednostnega uporabe rezervne energije. Možno je tudi prilagajanje količine in načina praznjenja baterije. Običajno ponudnik sončne elektrarne nastavi te parametre tako, da ustrezajo začetnim potrebam gospodinjstva, vendar jih je mogoče prilagoditi, da boste čim bolj izkoristili svoj energetski sistem.

Ključni dejavniki pri izbiri hranilnika energije

Pri izbiri hranilnika za vašo sončno elektrarno je pomembno upoštevati različne tehnične lastnosti, ki vplivajo na učinkovitost in primernost za vaše potrebe. Zmogljivost baterije določa količino energije, ki jo lahko shrani, medtem ko nazivna moč baterije pove, koliko energije lahko sprosti naenkrat, kar vpliva na število naprav, ki jih lahko napaja. Poleg tega morate upoštevati kapaciteto praznjenja, ki določa, koliko zmogljivosti baterije lahko uporabite brez negativnega vpliva na njeno življenjsko dobo. Višja kapaciteta praznjenja pomeni daljšo življenjsko dobo baterije. Učinkovitost baterije je prav tako pomemben dejavnik, saj označuje, koliko energije je na voljo po polnjenju in praznjenju, kar vpliva na splošno vrednost sistema.

Baterijski hranilnik Termo Shop

Življenjska doba in učinkovitost baterije

Pri izbiri hranilnika za sončno elektrarno je pomembno upoštevati pričakovano življenjsko dobo baterije in garancijske pogoje. To vključuje iskanje možnosti, ki ponujajo optimalno kombinacijo življenjskega cikla in garancije. Življenjski cikel baterije pomeni število polnjenja in praznjenja, ki jih baterija lahko prenese, preden njena zmogljivost začne upadati. Pomembno je najti ravnovesje med dovolj zmogljivostjo za pokritje vaših potreb in dolgo življenjsko dobo baterije, ki zagotavlja upravičeno naložbo v časovnem obdobju.

Namestitev hranilnika k obstoječi sončni elektrarni

Če že imate sončno elektrarno, lahko dodate hranilnik, da shranjujete viške proizvedene energije in se izognete oddaji teh virov v elektro omrežje. To vam omogoči večji izkoristek energije, ki jo sončna elektrarna proizvede. Dodajanje baterije k obstoječemu sistemu običajno zahteva nekoliko večji poseg in večje stroške, kot če bi bila baterija vključena že pri začetni namestitvi. Predlagamo, da se o tem posvetujete z izvajalcem, ki je postavil vašo sončno elektrarno, da boste dobili natančno oceno potrebnih investicijskih stroškov.

Subvencije za baterije

Za letošnje leto je dodeljevanje subvencij za baterije prevzela družba Borzen. Subvencije se nanašajo na hkratno namestitev sončne elektrarne in baterijskega hranilnika, ne pa na naknadno vgradnjo baterije k že obstoječemu sistemu. Višina subvencij za sončne elektrarne z baterijskimi hranilniki znaša 675 EUR za vsak kW inštalirane nazivne moči naprave, vendar subvencija ne more presegati 40 % upravičenih stroškov naložbe. Ob pridobitvi teh subvencij je investicija v sončno elektrarno z baterijskim hranilnikom lahko dostopnejša, kar pripomore k večji energetski neodvisnosti in hitrejšemu vračilu naložbe.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *