Baterijski hranilnik - prihodnost samooskrbe z električno energijo

Po ukinitvi sistema NET metering v ospredje stopa baterijski hranilnik električne energije, ki prevzema vlogo, ki jo je prej opravljalo omrežje. Baterijski hranilnik omogoča večjo energetsko neodvisnost in optimizacijo porabe elektrike v gospodinjstvih. Zaradi hitrega prehoda na obnovljive vire energije se v omrežju pojavljajo vedno večja nihanja, zato postaja baterijski hranilnik ključen za njegovo stabilizacijo. Razumevanje njihove funkcije v fotovoltaičnih sistemih je temelj za dolgoročno in premišljeno odločitev o samooskrbi.  

Baterijski hranilnik

Zakaj izbrati baterijo za sončno elektrarno?  

Sončna elektrarna v kombinaciji s hranilnikom energije poveča samooskrbo in zmanjša odvisnost od omrežja. Tako lahko izkoristite večji delež proizvedene energije, zmanjšate svoj ogljični odtis in dolgoročno prihranite pri stroških elektrike. Poleg tega baterijski hranilnik omogoča shranjevanje cenejše energije iz omrežja ponoči ali v času nizkih tarif ter njeno uporabo med konicami, ko so cene višje.  

Glavne prednosti hranilnikov energije  

Eden izmed največjih plusov baterijskih hranilnikov je možnost shranjevanja presežkov električne energije, ki jih proizvede vaša sončna elektrarna. To pomeni, da lahko energijo uporabljate ponoči, ob slabem vremenu ali v času najvišjih cen elektrike. Hranilniki so še posebej koristni za tiste, ki živijo na območjih s tehničnimi omejitvami električnega omrežja ali so prejeli soglasje za priključitev sončne elektrarne z omejeno močjo. V takšnih primerih je smiselno shraniti presežno energijo in jo uporabiti, ko je proizvodnja nižja, s čimer se poveča stopnja samooskrbe in zmanjša strošek električne energije.

Baterijski hranilnik

Kako  baterijski hranilnik energije vpliva na stroške elektrike?  

Z uporabo baterijskega hranilnika imate popoln nadzor nad tem, koliko energije oddate v omrežje in koliko je prevzamete. To vam omogoča optimizacijo stroškov električne energije ter večjo energetsko neodvisnost. Sončna elektrarna s hranilnikom energije prinaša številne prednosti, predvsem pa izboljšuje energetsko učinkovitost in zmanjšuje obremenitev elektro omrežja, kar prispeva k stabilnosti celotnega sistema.  

Ena izmed ključnih prednosti hranilnika energije je boljša izraba sončne elektrarne, saj omogoča shranjevanje proizvedene energije za kasnejšo uporabo. S tem se poveča učinkovitost proizvodnje in zmanjša odvisnost od omrežja. Naložba v hranilnik se povrne v povprečju v enajstih letih, še hitreje pa, če upoštevamo subvencijo Borzena. Pametno upravljanje je omogočeno preko aplikacije, ki uporabnikom omogoča spremljanje delovanja sončne elektrarne in hranilnika v realnem času.  

Poleg tega hranilniki energije zahtevajo minimalno vzdrževanje, saj nimajo gibljivih delov. Kljub temu je osnovno vzdrževanje nujno. Uporaba sončne elektrarne s hranilnikom prispeva tudi k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in s tem k nižjemu ogljičnemu odtisu, kar je pomemben korak k bolj trajnostni prihodnosti.  

Kako deluje baterijski hranilnik za sončne elektrarne?  

Sončna elektrarna s pomočjo fotonapetostnih modulov pretvarja sončno svetlobo v električno energijo. Del proizvedene energije se takoj porabi v gospodinjstvu, viški pa se običajno oddajo v elektro omrežje. V primeru uporabe hranilnika energije pa se presežna elektrika shrani v baterijo, kjer ostane na voljo za kasnejšo porabo, na primer ponoči ali ob oblačnih dnevih, ko sončna elektrarna ne proizvaja dovolj elektrike.  

Večja kot je kapaciteta baterije, več energije lahko shrani in uporabi v času, ko proizvodnja ne zadostuje trenutnim potrebam. Večina hranilnikov je modularnih, kar pomeni, da jih je mogoče prilagoditi različnim energetskim potrebam gospodinjstva. Tako lahko lastniki sončnih elektrarn še bolj učinkovito izkoristijo obnovljive vire energije in zmanjšajo odvisnost od cen električne energije na trgu.

Režimi delovanja baterij  

Sodobni baterijski hranilniki električne energije omogočajo pametno upravljanje porabe in shranjevanja energije. Z različnimi režimi delovanja, ki jih lahko prilagodite svojim energetskim navadam, je mogoče optimizirati izkoriščanje sončne energije v gospodinjstvu.  

Med najpogostejšimi možnostmi je povečanje lastne porabe proizvedene energije, shranjevanje elektrike za obdobja višjih tarif ali uporaba rezervne energije v primeru izpadov omrežja. Prav tako je mogoče nastaviti način in količino praznjenja baterije, kar pripomore k podaljšanju njene življenjske dobe. Običajno izvajalec sončne elektrarne že ob namestitvi poskrbi za začetne nastavitve delovanja hranilnika.  

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *