Ali se študentsko delo šteje v delovno dobo? Poudariti moramo, da se študentsko delo šteje v pokojninsko dobo. Slednja pa ne pomeni enako kot delovna doba. Pa naj vam najprej predstavimo razliko med pokojninsko in delovno dobo.
Pokojninska in delovna doba
POKOJNINSKA DOBA: Z delom prek študentskega servisa študent pridobi pokojninsko dobo, ki se mu bo upoštevala, ko se bo upokojil/a. Takrat se namreč osebi seštejejo vse pokojninske dobe – tista, ki si jih pridobil s študentskim delom in tista, ki jih pridobiš z redno zaposlitvijo. Prispevki, ki se odvajajo dijakom/študentom, so torej le prispevki za pokojninsko dobo.
DELOVNA DOBA: Slednjo pridobiš z delom v rednem delovnem razmerju.
Ali se študentsko delo šteje v delovno dobo?
Naj še enkrat omenimo, da se študentsko delo šteje izključno v pokojninsko dobo. Osnova za izračun pokojninske dobe so plačila oziroma prihodki dijakov in študentov na letni ravni (za celotno preteklo leto). Pokojninska doba pa je na podlagi Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) vezana na povprečno mesečno plačo v RS v preteklem letu.
Če morda tudi tebe zanima točen izračun pokojninske dobe, je najprej potreben končni znesek, ki si ga prislužil v celem letu. Končni znesek torej ne more biti uradno znan niti en dan pred koncem tekočega leta. Podatke, s katerimi lahko izračuna točno pokojninsko dobo, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje dobi z nekajmesečnim zamikom, saj jih morajo še prej obdelati na Finančni upravi Republike Slovenije. Enako velja tudi za podatek, ki ga izračuna Statistični urad Republike Slovenije. Slednji v začetku leta izračuna povprečno letno plačo za preteklo leto, ki je druga osnova za izračun pokojninske dobe. To je tudi temeljni razlog, zakaj točni podatki o prisluženi pokojninski dobi študenta ne morejo biti znani takoj v začetku leta, ampak so znani šele ob koncu.
Delo preko študentskega servisa
Če te zanima še več informacij o tej tematiki, ti svetujemo, da klikneš na zgornji odebeljeni napis – ali se študentsko delo šteje v delovno dobo? Že v naslednjem trenutku se boš znašel na spletni strani študentskega servisa Mjob, kjer si lahko ogledaš tudi aktualna študentska dela. Podjetje Mjob se lahko pohvali s številnimi prednostmi, med katerimi so tudi: najboljša pokritost slovenskega prostora s poslovalnicami študentskega servisa med vsemi študentskimi servisi v Sloveniji, dolgoletna tradicija in izkušnje s področja posredovanja dela in zaposlitve, strokovno podkovan in predvsem izredno prijazen kader, ki študentom, dijakom in drugim vedno priskoči na pomoč.
Zaposleni dijake in študente obveščajo o prostih delih kar preko SMS sporočil ali pa po elektronski pošti. Obstaja pa še en način za obveščanje o prostih delih, to je spletna aplikacija Moj Mjob. Pri njih poslujejo z navadnimi in tudi stalnimi napotnicami, ki veljajo celo šolsko leto oziroma do poteka statusa. Za še več informacij pa klikni na zapis – ali se študentsko delo šteje v delovno dobo?